Hava Durumu

Prof. Dr. Akın: “Kapadokya bölgesinde yıkıcı deprem beklemiyoruz”

6 ŞUBAT TARİHİNDE KAHRAMANMARAŞ MERKEZLİ 7.7 VE 7.6 DEPREMLERİN ARDINDAN BÖLGEDE YAŞANAN KÜÇÜK ÖLÇEKLİ DEPREMLERİN DE

Haber Giriş Tarihi: 11.03.2023 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 11.03.2023 00:00
Kaynak: Haber Merkezi
https://kapadokyamedya.com.tr/
Prof. Dr. Akın: “Kapadokya bölgesinde yıkıcı deprem beklemiyoruz”

6 Şubat tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6’lık depremlerin ardından bölgede yaşanan küçük ölçekli depremlerin devam ettiğini söyleyen Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mutluhan Akın, Kayseri ve Niğde bölgesinde büyük ve yıkıcı deprem beklemediklerini söyledi.

Niğde ve Kayseri bölgesinde peş peşe yaşanan depremlerin, Kahramanmaraş merkezli depremlerin Anadolu fay hattını ötelemesinden kaynaklandığının altını çizen Akın, “Kayseri ve çevresinde tetiklenmiş depremler olmaya devam ediyor. Bu depremler 6 Şubatta yaşadığımız 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin bir sonucu olarak Anadolu fayının ötelenmesinin bir sonucu olarak meydana geliyor. Kayseri çevresindeki Erkilet fay zonu içerisindeki fay seğmenlerinde depremlerle karşılaşıyoruz. Büyüklüğü 4-5 arasında olan depremler yaşadık. Bu depremlerin sarsıntılarını, Nevşehir ve Kapadokya olarak dolaylı yönden hissediyoruz” dedi.

Akı,n “Bu sarsıntılara baktığımız zaman Kapadokya’da ki doğal mirası olumsuz yönde etkilemesi çok da mümkün değil. Ancak yamaçlarda ki limit denge ve askı konumlarında olan kaya düşmeleri ile karşılaşabiliriz. Ayrıca bazı kritik dengede olan peribacalarının şapkalarında blok düşmeleri ile karşılaşabiliriz. Şu ana kadar olumsuz bir durumla karşılaşmadık” dedi.

Nevşehir çevresinin aktif fay hatları ile çevrili olduğunu söyleyen Prof. Dr. Mutluhan Akın “Ülkemiz deprem bölgesi. Ne zaman nerede ve nasıl olacağı, hangi tarihte ve hangi saatte olacağını, bugün ki teknoloji ile bilmek mümkün değil. Bu nedenle zaman zaman ülkemizde depremleri yaşadık ve yaşamaya devam edeceğiz. Orta Anadolu açısından baktığımız da ülkemizin iki fay zonu olan Kuzey Anadolu ve Doğu Anadolu fay zonuna biraz uzak bir noktadayız. Anacak bölge içerisinde aktif fay hatlarımız mevcut” şeklinde konuştu.

Nevşehir özelinde olabilecek depremleri de değerlendiren Akın “Kuzeyde Gümüşkent fayı, Doğuda Kayseri Erkilet fay hattı, batıda da Tuz gölü fay hattı, güney doğuda da Derinkuyu fay hattı gibi aktif fay hatlarıyla çevrelenmiş durumda. Bu fayların üretebileceği deprem büyüklükleri daha sınırlı. Bu fay hatlarının belirli büyüklükte deprem üretme potansiyeli var. Bu depremler fay hatlarına göre değişmekte olup, Orta Anadolu’da genellikle orta ölçekli deprem üretebilecek faylar mevcut. Bu ana kadar ne peribacalarında, ne de vadilerde ve yamaçlarda kaya düşmesi ve peribacalarında yıkılma gibi olumsuz bir durumla karşılaşmadık. Bölgede çok sayıda kaya oyma mekânımız var. Atıl durumda olanlarda sorun yaşanabilir. Ancak bununla ilgilide olumsuz bir durum rapor edilmedi” dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.