Hava Durumu

Nevşehir’de çiftçilere 149 ton tohum dağıtıldı

NEVŞEHİR’DE TARIM ARAZİLERİNİN KULLANIMININ ETKİNLEŞTİRİLMESİ PROJESİ (TAKEP) ÇERÇEVESİNDE, 693 ÇİFTÇİYE, 149 TON NOHUT, MERCİMEK, KURU FASULYE, ASPİR VE AY ÇİÇEĞİ TOHUMU D

Haber Giriş Tarihi: 23.03.2023 12:24
Haber Güncellenme Tarihi: 23.03.2023 12:24
Kaynak: Haber Merkezi
https://kapadokyamedya.com.tr/
Nevşehir’de çiftçilere 149 ton tohum dağıtıldı

Nevşehir’de Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi (TAKEP) çerçevesinde, 693 çiftçiye, 149 Ton nohut, mercimek, kuru fasulye, aspir ve ay çiçeği tohumu dağıtıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığınca atıl durumda bulunan ve nadasa bırakılan arazileri tarıma kazandırmak üzere yürütülen, Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi (TAKEP) Nevşehir’de uygulamaya başladı. Proje çerçevesinde, 2023 Yılı İlkbahar Döneminde Baklagil ve Yağlı Tohumlu Bitkilerin üretiminin artırılmasına yönelik 5,8 milyon TL bütçeli yüzde 75 hibeli (4,4 Milyon TL hibe) tohumların çiftçilere dağıtımı gerçekleştirildi. Nevşehir Tarım İl Müdürlüğünde yapılan tohum teslim törenine Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel’ de katıldı.

Vali Becel, il genelindeki 693 çiftçiye nohut, mercimek kuru fasulye, aspir ve ay çiçeği tohumu dağıtımlarının yapılacağını söyledi. Becel, “İlimiz genelinde bakliyat ve yağlık tohum dağıtımı yapıyoruz. 5.8 milyonluk bütçesi olan bir proje. Bu çerçevede 149 ton tohum dağıtacağız. Gıdanın stratejik önemi her geçen gün ortaya çıkıyor. Gıda üretimini destekleyerek çiftçilerimizin üretimine daha fazla katkı sunmak, ilimizde ekimi başarılı olan ürünlerin de yaygınlaştırılmasını sağlamayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu. Tohum desteğinden faydalanan çiftçi Abdullah Aydın’da 450 kilo tohum aldığını söyleyerek, “Yıllardır çiftçilik yapıyorum. Buğday ve arpaya dönüşüm olması için nadasa bıraktığımız tarlalara nohut ve fasulye ekiyoruz. Bu sayede ülkemizin gıda ihtiyacını karşılamaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.