Hava Durumu

Kozaklı’da cenaze yıkama sorunu ortadan kalkıyor

Kozaklı’da cenaze yıkama sorunu ortadan kalkıyor NEVŞEHİR(MHA) Kozaklı Halk Eğitim Merkezinde açılan kursların tanınması ve yaygınlaşması için çalışmalar devam ediyor. Geleceğin genç gassal adayları eğitim alıyor Kozaklı Halk Eğitim Merkezi tarafından açılan “Cenaze Hizmetleri Kursunda” kadın genç gassal adayları eğitim alıyorlar. Araştırmaya ve uygulamaya dayalı olarak yapılacak olan kursta, cenaze yıkama elemanları yetiştirilecek. Kursta kadın

Haber Giriş Tarihi: 22.03.2023 11:05
Haber Güncellenme Tarihi: 22.03.2023 11:05
Kaynak: Haber Merkezi
https://kapadokyamedya.com.tr/
Kozaklı’da cenaze yıkama sorunu ortadan kalkıyor

Kozaklı’da cenaze yıkama sorunu ortadan kalkıyor

NEVŞEHİR(MHA) Kozaklı Halk Eğitim Merkezinde açılan kursların tanınması ve yaygınlaşması için çalışmalar devam ediyor.

Geleceğin genç gassal adayları eğitim alıyor Kozaklı Halk Eğitim Merkezi tarafından açılan “Cenaze Hizmetleri Kursunda” kadın genç gassal adayları eğitim alıyorlar.

Araştırmaya ve uygulamaya dayalı olarak yapılacak olan kursta, cenaze yıkama elemanları yetiştirilecek. Kursta kadın kursiyerlere eğitim verilecek.

Kozaklı Halk Eğitim Merkezi yeni bir kursa daha imza atıyor. Halk Eğitim Merkezi, “Cenaze Hizmetleri Kursu” açmak için çalışma başlattı. Verilecek olan eğitimlerde cenazeyi kefenleme, yıkama, gömme gibi ölüm öncesi ve ölüm sonrasında nelerin yapılabileceğine ilişkin birçok önemli konu işlenecek. Kursta verilen eğitimlerle özellikle kırsal bölgelerde yaygın olan cenaze yıkama ve kefenleme esnasında yapılan yanlış uygulamaların da engellenmesi amaçlanıyor.

İlçe merkezi genelinde ve köylerden kadın kursiyerlerden gelen yoğun talep üzerine kursu açma gereği duyduklarını söyleyen Kozaklı Halk Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı Duran Kuyucu, “Kurumumuza bu konuyla ilgili olarak sürekli başvurular yapılıyordu. Özellikle kadınların cenaze yıkama işlemlerinde sıkıntı çekiliyor. Açmış olduğumuz kursla bunun önüne geçilmiş olacak. Kadınların en çok istedikleri kurs, cenaze yıkama elemanı yetiştirme, yani gassallik kursu. Ahirete intikal eden vatandaşlarımızın usulüne uygun definlerinin sağlanması ve dini vecibelerinin yerine getirilmesi konusunda halkı bilgilendirmek amacıyla açtığımız kurslara, kadın kursiyerlerimiz katılabilecek. Köylerde imamlarımız, erkek cenazeler için yıkama ve kefenleme işlemini yerine getiriyor ancak kadın cenazelerinin yıkanması ve kefenlenmesi konusunda çeşitli zorluklar yaşanıyor. Bu yöndeki ihtiyaç nedeniyle vatandaşlarımızın da talepleri doğrultusunda cenaze yıkama kursu açıyoruz” şeklinde konuşarak sözlerini noktaladı.

Kozaklı Halk Eğitim Merkezi Müdürü Ali Osman Kabukçuoğlu ise, “Kursiyerlere öncelikle vefat eden anne, baba, kardeş gibi yakınlarını usulüne uygun şekilde yıkayıp kefenlemeleri gerektiği anlatılacak. Bunun yanı sıra dinin gerektirdiği tüm şartlar, usta öğreticimiz tarafından verilecek. Ölüm öncesi işlemler, ölüm sonrası işlemler, cenaze namazı kılınışı, kimlerin cenaze namazının kılınacağı, cenazenin idari ve hukuki işlemleri gibi birçok konuda bilgi verilecek. Kurslar 32 saat 4 hafta boyunca sürecek. Cenaze yıkama kursunun sonunda, kursiyerlerimize kurs sonunda sertifika vereceğiz” dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.