Hava Durumu

“Duygu Koç’luğuna günümüzde ihtiyaç artıyor”

“Duygu Koç’luğuna günümüzde ihtiyaç artıyor” NEVŞEHİR(MHA) Dünyanın en önemli tarih ve kültür mirası Kapadokya’yı Amerika’da tanıtmak için girişimlerini sürdüren, Kapadokya’nın başkenti Nevşehir’e olan hayranlığını her defasında dile getiren Eğitimci – Duygu Koçu Anıl Üstün Öztürk, duygu koçluğuna günümüzde ihtiyacın giderek arttığına dikkat çekti. Duygu Koçlarının kişinin duygularını tanımasına ve kişinin kendi kararıyla duygularını yönlendirmesine yardımcı

Haber Giriş Tarihi: 25.05.2022 10:53
Haber Güncellenme Tarihi: 25.05.2022 10:53
Kaynak: Haber Merkezi
https://kapadokyamedya.com.tr/
“Duygu Koç’luğuna günümüzde ihtiyaç artıyor”

“Duygu Koç’luğuna günümüzde ihtiyaç artıyor”

NEVŞEHİR(MHA) Dünyanın en önemli tarih ve kültür mirası Kapadokya’yı Amerika’da tanıtmak için girişimlerini sürdüren, Kapadokya’nın başkenti Nevşehir’e olan hayranlığını her defasında dile getiren Eğitimci – Duygu Koçu Anıl Üstün Öztürk, duygu koçluğuna günümüzde ihtiyacın giderek arttığına dikkat çekti.

Duygu Koçlarının kişinin duygularını tanımasına ve kişinin kendi kararıyla duygularını yönlendirmesine yardımcı olduğunu belirten Eğitimci – Duygu Koçu Anıl Üstün Öztürk, “Zekanın bizim anladığımız basit şekliyle matematik çözmek olmadığı ve çok çeşitli sınıflara ayrıldığı günümüzde duygusal zekanın da ön plana çıktığını görmekteyiz.

Peki duygusal zeka doğuştan mı gelir yoksa sonradan mı kazanılır sorusunun cevabı ise duygusal zekanın gelişiminde en büyük rolü aileler oynar. Çocuğun duyguları aile ortamında kabul görmüşse, çocuklara duygularını tanımak, tanımlamak ve ifade etmek hakkı tanınmışsa bu çocukların duygu yönetiminde başarılı oldukları görülmüştür. Duygusal zekası yüksek olan insanlar, kendi duygularının farkındadırlar ve duygularını nasıl ifade edeceklerini, nasıl yöneteceklerini, nasıl dengeleyip düzenlemeleri gerektiğini iyi bilirler. Değişime kolay adapte olurlar. Stresli durumları daha kolay yönetirler. Zor anlarda daha kolay sakinleşip, hayatın getirdiği duygusal zorluklarla daha kolay baş edebilirler. Bununla birlikte irtibat halinde oldukları insanların da duygularının farkındadırlar ve empati becerisi yüksektir,  yani karşındaki insanın neden öyle hissettiğiyle ilgili farkındalıkları yüksektir. Son 40 yıldır ilişkiler üzerine araştırmalar yapan Dr. John Gottman ve arkadaşları insanların duygusal karmaşalarını yönlendirebilmek için çeşitli uygulamalardan yararlanmak suretiyle bu uygulamaların toplamına “Duygu Koçluğu” ismini vermiştirler. Günümüzde hızla gelişen Koçluk sahasında bir çok alanı kapsayan Duygu Koçluğuna da hızla ihtiyaç artmıştır.

Duygu Koçları kişinin duygularını tanımasına ve kişinin kendi kararıyla duygularını yönlendirmeye yardımcı olur, farkındalığının artmasına katkı sağlar. Bunların üst aşaması duygusal destekleri vermek elbette ki Psikolog ve Psikiyatristlerin işidir. Örnek vermek gerekirse Duygu Koçluğu hizmeti alan bir yönetici, öğretmen, öğrenci, anne-baba kendi duygusal zorluklarında bir koçun eşliğinde kendi farkındalıkları ile daha kolay yol almaktadırlar duygusal yolculuklarında” dedi.

Anıl Üstün Öztürk kimdir?

Ben Eğitimci ve Duygu Koçu Anıl Üstün Öztürk, Amerika ‘da yaşıyorum. Aldığım tüm eğitimlere son olarak kattığım Duygu Koçluğu eğitimi ile birlikte topluma faydalı olmaya devam etmek istiyorum, Şimdiye kadar hep eğitim verdiğim insanların yüreklerine dokunma şansım olmuştu ama bundan sonra yelpazeyi genişleterek daha büyük bir kitleye hitap etmek istiyorum.

Duygu Koçluğu yolculuğuna nasıl başladığım, duygularımla nasıl yüzleştiğimiz, kendi içime nasıl yolculuk yaptığım ile alakalı bilgileri sizlerle açık yüreklilikle paylaşmayı planlıyorum.

En uzun yolculuğun insanın içine yaptığı yolculuk olduğunu ve yolun sonunda yine kendime vardığımı, her şeyin insanın bakış açışı olduğunu, bilinç altındaki toplumsal telkinlerin insan hayatını nasıl etkilediği ile ilgili edinimlerimi paylaşacağım programlarda görüşmek, yürek yelkenlerimizi birlikte yüzdürmek dileği ile…

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.