Hava Durumu

CHP GENEL BAŞKAN BAŞDANIŞMANI TUNCAY ÖZKAN: “GAZETECİLİK SUÇ DEĞİL, HALKIN HABER ALMA İHTİYACINA YÖNELİK BİR KAMU HİZMETİDİR.”

Cumhuriyet Halk Partisi Medya ve Kurumsal İletişimden Sorumlu Genel Başkan Baş Danışmanı Tuncay Özkan, Osmaniye’de sosyal medya üzerinden soru sordukları için tutuklanan gazeteciler hakkında yaptığı açıklamada ‘Gazetecilik suç değil, halkın haber alma ihtiyacına yönelik bir kamu hizmetidir. Osmaniyeli gazeteciler İbrahim İmat ile Ali İmat biran evvel serbest bırakılmalıdır.’ İfadelerine yer verdi. CHP Medya ve Kurumsal

Haber Giriş Tarihi: 01.03.2023 08:19
Haber Güncellenme Tarihi: 01.03.2023 08:19
Kaynak: Haber Merkezi
https://kapadokyamedya.com.tr/
CHP GENEL BAŞKAN BAŞDANIŞMANI TUNCAY ÖZKAN: “GAZETECİLİK SUÇ DEĞİL, HALKIN HABER ALMA İHTİYACINA YÖNELİK BİR KAMU HİZMETİDİR.”

Cumhuriyet Halk Partisi Medya ve Kurumsal İletişimden Sorumlu Genel Başkan Baş Danışmanı Tuncay Özkan, Osmaniye’de sosyal medya üzerinden soru sordukları için tutuklanan gazeteciler hakkında yaptığı açıklamada ‘Gazetecilik suç değil, halkın haber alma ihtiyacına yönelik bir kamu hizmetidir. Osmaniyeli gazeteciler İbrahim İmat ile Ali İmat biran evvel serbest bırakılmalıdır.’ İfadelerine yer verdi.

CHP Medya ve Kurumsal İletişimden Sorumlu Genel Başkan Baş Danışmanı Tuncay Özkan yazılı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Gazetecilik halkın doğru bilgiye ulaşması amacıyla yapılan bir meslek olup bu yönü ile Anayasal bir haktır.  Bu mesleğin en temel öğesi ise soru sormaktır. Soru sorduğu için gazetecileri tutuklamak ise en hafif tabiri ile bir akıl tutulmasıdır.

Gazetecilerin, Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara’ya sosyal medya hesaplarından sordukları sorudan dolayı tutuklanması ile yapılmak istenen ise oluşturmak istedikleri korku bulutu ile gerçeklerin önünü kapatma çabasıdır. Ama artık mızrak çuvala sığmamakta, gerçekler dilden dile dolaşmakta, gazetelerde yazmakta, ekranlardan taşmakta, stadlarda slogana dönüşmektedir. Sorulan sorulara verecek cevabı olmayanların zulmü artık hiçbir gerçeğin önünü örtememektedir.

Depremzedelere dağıtılacak çadırların depoda beklenildiğine ilişkin aldıkları bir ihbar üzerine Belediye Başkanına soru sormuş olan Osmaniyeli gazeteciler İbrahim İmat ile Ali İmat’ın bir an evvel serbest bırakılması gerekmektedir. Bu anayasal bir haktır ve derhal bu hakkın gereği olarak gazeteci meslektaşlarımız serbest bırakılmalıdır. Sorular halkın adına sorulmuştur.

Bunca eksikliğin, bunca yanlışın olduğu, tek bir istifanın dahi vuku bulmadığı bu ortamda doğru söyleyeni dokuz köyden kovmak, sorulara verecek yanıtı olmayanları kurtaramayacaktır. Şunu unutmayın, doğruların er geç ortaya çıkmak gibi bir huyu vardır. Millet İttifakı iktidarı, doğru söylenin dokuz köyden kovulduğu, ifade ve basın özgürlüğü açısından karanlık bir dönem yaşadığımız şu döneme son verecek, gerçeğin aydınlığı ile her şeyin görünür kılındığı, basın ve ifade özgürlüğünün tüm taraflar açısından tam anlamıyla yaşandığı bir dönemi başlatacaktır. Millet İttifakı İktidarı, halkın haber alma, gazetecinin haber yapma hürriyetinin savunucu olacak, daima doğruyu savunan için onuncu köy olacaktır. Çok az kaldı, geliyoruz. Adaleti, tüm yönleri ile yaşanır kılmak için geliyoruz.

Gazetecilik suç değil, halkın haber alma ihtiyacına yönelik bir kamu hizmetidir ve Osmaniyeli gazeteciler İbrahim İmat ile Ali İmat biran evvel serbest bırakılmalıdır.”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.