Hava Durumu

Nevşehir SGK Müdürü Baltacı: ‘Kayıtdışı Çalışmayın Çalıştırmayın!’

Nevşehir Sosyal Güvenlik İl Müdürü Mehmet Baltacı, Kayıt dışı istihdamın Etkileri konusunda önemli açıklamalarda bulundu. Bilindiği üzere “Kayıt dışı istihdam, çalışanların Sosyal Güvenlik Kurumuna hiç bildirilmemesi ya da çalışma gün veya ücretlerinin eksik bildirilmesidir. Yani sigortasız işçi çalıştırma durumunda olduğu gibi, çalışma sürelerinin veya ödenen ücretlerin eksik bildirilmesi de kayıt dışı istihdam olarak değerlendirilmektedir. Çalışanların

Haber Giriş Tarihi: 07.11.2022 13:53
Haber Güncellenme Tarihi: 07.11.2022 13:53
Kaynak: Haber Merkezi
https://kapadokyamedya.com.tr/
Nevşehir SGK Müdürü Baltacı: ‘Kayıtdışı Çalışmayın Çalıştırmayın!’

Nevşehir Sosyal Güvenlik İl Müdürü Mehmet Baltacı, Kayıt dışı istihdamın Etkileri konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

Bilindiği üzere “Kayıt dışı istihdam, çalışanların Sosyal Güvenlik Kurumuna hiç bildirilmemesi ya da çalışma gün veya ücretlerinin eksik bildirilmesidir. Yani sigortasız işçi çalıştırma durumunda olduğu gibi, çalışma sürelerinin veya ödenen ücretlerin eksik bildirilmesi de kayıt dışı istihdam olarak değerlendirilmektedir. Çalışanların sigortalı olarak çalıştırılmaları anayasal bir hak olmakla birlikte aynı zamanda hem çalışanlar hem de işverenler açısından bir zorunluluktur. Yani işverenlerin çalışanlarını sigortasız olarak çalıştırma hakları olmadığı gibi çalışan kişilerin de sigortasız çalışmak veya sigortasız çalışmayı istemek gibi bir hakları söz konusu değildir. ” dedi. Baltacı; Kayıt dışı istihdam, toplumun sosyal ve ekonomik değerleri üzerinde birçok olumsuz etkisi yanında çalışanlar, işverenler ve devlet açısından birçok olumsuz etkiye yol açmaktadır. Çalışanlar üzerindeki en büyük etkisi, Kayıt dışı çalışan işçinin emekli olma hakkı olmadığı gibi ücret ve diğer sosyal haklar konusunda da Kanunların sağladığı korumadan yoksun kalmaktadırlar” dedi ve İşverenlerin üzerindeki etkisini de şöyle sıraladı “kayıt dışı sigortalı tespit edilen işyerlerinin yararlanmakta olduğu sigorta prim teşvikleri durdurulur, Devlet ve özel sektör tarafından sağlanan teşvikler ile hibe ve kredi avantajlarından faydalanamaz ve 5510 Sayılı kanuna göre idari para cezalarıyla karşılaşılabilir” dedi. Tüm bunların yanında kamu yönetimi üzerinde etkilerine de değinen İl Müdürü Baltacı, Vergi ve prim kaybına, sosyal güvenlik açığına, Sosyal güvenlik sisteminde çalışan/emekli dengesinin bozulmasına ve Primsiz ödemelerin artmasına sebep olduğunu vurguladı. Kayıt dışı istihdam konusunda, “ALO 170 ve CİMER üzerinden şikayet ve ihbar yapılabildiği gibi il müdürlüğümüz veya sosyal güvenlik merkezlerimizden de bilgi alınabilir” dedi. “Huzurlu Bir Toplum Güçlü Türkiye İçin Kayıt Dışı Çalışmayın Çalıştırmayın!”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.