Hava Durumu

Aday öğretmenlik ve öğretmenlik kariyer basamakları yönetmeliğine dava açıldı

Aday öğretmenlik ve öğretmenlik kariyer basamakları yönetmeliğine dava açıldı NEVŞEHİR(MHA) Eğitim-İş Sendikası Aday öğretmenlik ve öğretmenlik kariyer basamakları yönetmeliğine dava açtı. Konuya ilişkin Şube Başkanı İbrahim Demir, “Gündeme geldiği günden itibaren her aşamasında karşı durduğumuz Öğretmenlik Meslek Kanunu ile öngörülen, kariyer basamakları sisteminin uygulanmasına dair yürürlüğe konulan Aday Öğretmenlik Ve Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yönetmeliğine Danıştay

Haber Giriş Tarihi: 21.05.2022 10:35
Haber Güncellenme Tarihi: 21.05.2022 10:35
Kaynak: Haber Merkezi
https://kapadokyamedya.com.tr/
Aday öğretmenlik ve öğretmenlik kariyer basamakları yönetmeliğine dava açıldı

Aday öğretmenlik ve öğretmenlik kariyer basamakları yönetmeliğine dava açıldı

NEVŞEHİR(MHA) Eğitim-İş Sendikası Aday öğretmenlik ve öğretmenlik kariyer basamakları yönetmeliğine dava açtı.

Konuya ilişkin Şube Başkanı İbrahim Demir, “Gündeme geldiği günden itibaren her aşamasında karşı durduğumuz Öğretmenlik Meslek Kanunu ile öngörülen, kariyer basamakları sisteminin uygulanmasına dair yürürlüğe konulan Aday Öğretmenlik Ve Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yönetmeliğine Danıştay nezdinde dava açılmıştır.

Ayrıca Yönetmeliğin dayanağı niteliğinde olan 7354 Sayılı Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun ilgili hükümleri hakkında somut norm denetimi kapsamında Anayasa Mahkemesi’ne iptal başvurusu yapılmasını talep ettik.

Davada; örgütlenemeyen, eleştiremeyen, sorgulayamayan öğretmenler hayalini kuran AKP iktidarının,  aday öğretmenlik sürecinde memuriyet güvencesini hiçe sayan, bütünüyle keyfi ve kayırmacılığa yol açacak, yandaş sendikalarının baskılarını zirveye çıkarma amacıyla öngördüğü aday öğretmenlik sürecine ilişkin hükümlerin iptali talep edilmiştir.

Ayrıca temel dil bilgisi ve genel mantık ile dahi örtüşmeyecek şekilde çelişkili olarak zaten uzmanlık mesleği olan öğretmenliğe “uzman öğretmenlik” unvanını, yalnızca Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e atfen kullanılan “başöğretmenlik” unvanını getirerek kamu emekçileri arasında dayanışma yerine, yarışı hakim kılmayı amaçlayan, eşit işe eşit ücret ilkesini yok sayan düzenlemelerin iptalini talep ettik. Eğitim-İş olarak AKP iktidarının adım adım öğretmenlik mesleğinin saygınlığını zedeleyecek, kamu emekçileri arasında çalışma barışını bozacak uygulamalarına karşı durmaya devam edeceğimizin bilinmesini isteriz” açıklamalarında bulundu.

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.