Hava Durumu

Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba: “Lavrov için tek çıkış yolu, tüm Yahudilerin önünde alenen özür dilemektir”

UKRAYNA DIŞİŞLERİ BAKANI DMİTRO KULEBA, RUSYA DIŞİŞLERİ BAKANI SERGEY LAVROV’UN NAZİ LİDERİ ADOLF HİTLER’İN YAHUDİ KÖKENLİ OLDUĞUNU DÜŞÜNDÜĞÜNÜ VE “EN BÜYÜK YAHUDİ KARŞITLARI YAHUDİLERDİ” SÖZLERİNE ATIFTA BULUNARAK, “LAVROV İÇİN TEK ÇIKIŞ YOLU, TÜM YAHUDİLERİN ÖNÜNDE ALENEN ÖZÜR DİLEMEKTİR

Haber Giriş Tarihi: 05.05.2022 18:54
Haber Güncellenme Tarihi: 05.05.2022 18:54
Kaynak: Haber Merkezi
https://kapadokyamedya.com.tr/
Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba: “Lavrov için tek çıkış yolu, tüm Yahudilerin önünde alenen özür dilemektir”

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Nazi lideri Adolf Hitler’in Yahudi kökenli olduğunu düşündüğünü ve “En büyük Yahudi karşıtları Yahudilerdi” sözlerine atıfta bulunarak, “Lavrov için tek çıkış yolu, tüm Yahudilerin önünde alenen özür dilemektir” dedi.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid ile telefonda görüştü. Görüşmenin ardından sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapan Kuleba, İsrail Bağımsızlık Günü vesilesiyle Lapid ile görüştüğünü belirterek, İsrail’e Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda Ukrayna’ya desteği için ve insani yardımlarından dolayı teşekkür ettiğini aktardı. Kuleba, Lapid’in kendisine İsrail’in savaş sırasında ve sonrasında, yaptırımlardan kaçınmayı önlemek ve Ukrayna’nın yeniden inşasına yardım etmek de dahil olmak üzere Ukrayna’nın yanında duracağına dair bana güvence verdiğini belirtti.

Lapid ve kendisinin Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Yahudi aleyhtarı açıklamalarına öfkeli olduklarını ifade eden Kuleba, “Antisemitizmin Rus seçkinleri arasında uzun bir geçmişe sahip olduğunu vurguladım. Lavrov için tek çıkış yolu, tüm Yahudilerin önünde alenen özür dilemektir. Antisemitizm tolere edilemez” dedi.

Lavrov’dan Hitler Yahudi kökenliydi çıkışı

Lavrov, geçtiğimiz günlerde İtalyan televizyonuna verdiği demeçte, Nazi lideri Adolf Hitler’in Yahudi kökenli olduğunu düşündüğünü ve “En büyük Yahudi karşıtları Yahudilerdi” ifadelerini kullanmıştı.

İsrail Dışişleri Bakanlığı ise, Lavrov’u kınayarak, Rusya’nın İsrail Büyükelçisini Dışişleri Bakanlığına çağırarak açıklama talep etmişti.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.