Hava Durumu

UAEA’nın Ukrayna’daki “kirli bomba” teftişi sona erdi

ULUSLARARASI ATOM ENERJİSİ AJANSI (UAEA), UKRAYNA’DAKİ 3 NÜKLEER TESİSTE UAEA MÜFETTİŞLERİNİN TEFTİŞLERİNİN SONA ERDİĞİNİ BELİRTEREK, “ÜÇ LOKASYONDA BİLDİRİLMEMİŞ NÜKLEER FAALİYETLER VE MATERYALLERE DAİR HERHANGİ BİR İŞARET BULUNMADI

Haber Giriş Tarihi: 03.11.2022 21:00
Haber Güncellenme Tarihi: 03.11.2022 21:00
Kaynak: Haber Merkezi
https://kapadokyamedya.com.tr/
UAEA’nın Ukrayna’daki “kirli bomba” teftişi sona erdi

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA), Ukrayna’daki 3 nükleer tesiste UAEA müfettişlerinin teftişlerinin sona erdiğini belirterek, “Üç lokasyonda bildirilmemiş nükleer faaliyetler ve materyallere dair herhangi bir işaret bulunmadı” dedi.

Rusya’nın Ukrayna’nın kendi topraklarında “kirli bomba” kullanarak kendilerine karşı provokasyon düzenleyeceği iddiasının ardından Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın (UAEA), Ukrayna’da 3 tesiste başlattığı teftiş sona erdi. UAEA tarafından yapılan yazılı açıklamada, “UAEA müfettişlerinin Ukrayna hükümetinin talebi üzerine Ukrayna’daki üç noktada saha içi doğrulama faaliyetlerini tamamladı” ifadelerine yer verildi. Ukrayna’nın UAEA’dan teftiş talebinin Rusya’nın başkent Kiev’deki Nükleer Araştırma Enstitüsü, Zhovti Kody’deki Doğu Madencilik ve İşleme Tesisi ve Dnipro’daki Üretim Derneği Pivdennyi Makine-İnşaat Tesisi’ndeki faaliyetler hakkında iddialarda bulunmasının ardından geldiği aktarılan açıklamada, müfettişlerin planlanan tüm faaliyetleri yerine getirdiği ve söz konusu tesislere sınırsız erişim sağladığı belirtildi. Açıklamada, müfettişlerin ayrıca UAEA’nın analiz için çevresel örnekler de topladığı ifade edildi.

UAEA Başkanı Rafael Grossi ise yaptığı açıklamada, müfettişlerin Ukrayna’daki mevcut çatışma sırasında zorlu koşullarda faaliyetlerini yürüttüklerine dikkat çekerek, “Şimdiye kadar elde ettiğimiz sonuçlara ilişkin teknik ve bilimsel değerlendirmemiz, bu üç yerde bildirilmemiş nükleer faaliyetler ve materyallere dair herhangi bir işaret göstermedi. Ayrıca çevresel örneklemenin sonuçlarını da en kısa sürede raporlayacağız” dedi.

Grossi ayrıca, UAEA’nın, beyan edilmemiş faaliyetlerin ve materyallerin bulunmadığını doğrulamak ve böylece bu tür materyallerin herhangi bir şekilde kötüye kullanımını caydırmak için Ukrayna’da bu tür doğrulama faaliyetlerini yürütmeye hazır olduğunu vurguladı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.