Hava Durumu

UAEA: “Ukrayna’nın Khmelnytskyi Nükleer Santrali dünkü saldırılarda elektrik şebekesine tüm erişimini kaybetti”

ULUSLARARASI ATOM ENERJİSİ AJANSI (UAEA) BAŞKANI RAFAEL MARİANO GROSSİ, RUSYA’NIN DÜN UKRAYNA TOPRAKLARINA DÜZENLEDİĞİ SALDIRILAR NEDENİYLE KHMELNYTSKYİ NÜKLEER SANTRALİ’NİN ELEKTRİK ŞEBEKESİNE OLAN TÜM ERİŞİMİNİ KAYBETTİĞİNİ VE JENERATÖRLERİN DEVREYE GİRDİĞİNİ

Haber Giriş Tarihi: 17.11.2022 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 17.11.2022 00:00
Kaynak: Haber Merkezi
https://kapadokyamedya.com.tr/
UAEA: “Ukrayna’nın Khmelnytskyi Nükleer Santrali dünkü saldırılarda elektrik şebekesine tüm erişimini kaybetti”

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Başkanı Rafael Mariano Grossi, Rusya’nın dün Ukrayna topraklarına düzenlediği saldırılar nedeniyle Khmelnytskyi Nükleer Santrali’nin elektrik şebekesine olan tüm erişimini kaybettiğini ve jeneratörlerin devreye girdiğini açıkladı.

Rusya’nın dün Ukrayna’nın enerji altyapısını hedef alan füze saldırılarının bir nükleer santrali etkilediği bildirildi. Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Başkanı Rafael Mariano Grossi yaptığı yazılı açıklamada, Rusya’nın dün Ukrayna topraklarına düzenlediği saldırılar nedeniyle Khmelnytskyi Nükleer Santrali’nin elektrik şebekesine olan tüm erişimini kaybettiğini ve jeneratörlerin devreye girdiğini aktardı.

Santralin, şebeke bağlantısını dün yerel saatle 18.35’te 2,5 saatlik bir süre içinde kademeli olarak kaybetmesinin ardından tamamen kesildiğini ifade eden Grossi, kesinti nedeniyle 2 reaktörün kapatıldığını belirtti. Dokuz saatten fazla bir süre sonra yerel saatle 03.45’te santralin elektrik şebekesine yeniden bağlandığını aktaran Grossi, ülkenin batısındaki Rivne Nükleer Santrali’nde de dün öğleden sonra 4 reaktörden 1’inin elektrik şebekesi ile bağlantısını kaybettiğini aktardı.

“Ukrayna’daki nükleer emniyet ve güvenlik durumu aniden daha da kötüye gidebilir”

Santrallerdeki gelişmeleri endişe verici olarak nitelendiren Grossi, “Bu korkunç savaş sırasında sadece Zaporijya Nükleer Santrali’nin değil, Ukrayna’nın tüm nükleer tesislerinin karşı karşıya olduğu potansiyel nükleer güvenlik risklerini gösteriyor. Saha dışı güç şimdi Khmelnytskyi Nükleer Santrali’ne geri dönmüş olsa da, dünkü güç kaybı açıkça gösteriyor ki Ukrayna’daki nükleer emniyet ve güvenlik durumu aniden daha da kötüye gidebilir ve nükleer acil durum riskini artırabilir” dedi.

Nükleer reaktörler, kapalı olduklarında ve artık elektrik üretmediklerinde de soğutma ve diğer temel nükleer güvenlik işlevleri için güce ihtiyaç duyarlar. Harici bir güç kaybı durumunda, genellikle en az birkaç gün olmak üzere sınırlı bir süre için yedek elektrik sağlayabilen acil durum dizel jeneratörleri devreye girer.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.