Hava Durumu

Tokyo’da Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılına özel sergi

JAPONYA’NIN BAŞKENTİ TOKYO’DA, TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN KURULUŞUNUN 100. YILI DOLAYISIYLA “100 DİSCOVERİES (100 KEŞİF)” ADLI FOTOĞRAF SERGİSİ AÇILDI. TÜRKİYE’NİN TARİHİ, DOĞAL VE KÜLTÜREL GÜZELLİKLERİNİN FARKLI BİR BAKIŞ AÇISINDAN YANSITILDIĞI SERGİ İLE JAPON TURİSTLERİN ROTALARINI TÜRKİYE’YE ÇEVİRMESİ HEDE

Haber Giriş Tarihi: 08.04.2023 14:54
Haber Güncellenme Tarihi: 10.04.2023 14:52
Kaynak: Haber Merkezi
https://kapadokyamedya.com.tr/
Tokyo’da Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılına özel sergi

Japonya’nın başkenti Tokyo’da, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılı dolayısıyla “100 Discoveries (100 Keşif)” adlı fotoğraf sergisi açıldı. Türkiye’nin tarihi, doğal ve kültürel güzelliklerinin farklı bir bakış açısından yansıtıldığı sergi ile Japon turistlerin rotalarını Türkiye’ye çevirmesi hedefleniyor.

Japonya’nın başkenti Tokyo’daki Owada Kültür Merkezi’nde Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılı vesilesiyle açılan 100 Discoveries (100 Keşif) adlı fotoğraf sergisi, meraklılarıyla buluştu. Tokyo Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtma Müşavirliği Halkla İlişkiler Ajansı Sorumlusu Duygu Ashizawa, Tokyo Büyükelçiliği’nin ev sahipliğinde Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonunun organizesinde bir fotoğraf yarışması düzenlendiğini belirterek, 2 binden fazla fotoğraf arasından seçilen eserlerin “100 Keşif: Henüz Bilmediğiniz Büyüleyici Türkiye” adıyla sergilendiğini söyledi. Ashizawa, Türk Hava Yolları’nın da katkılarıyla Japonya’nın 5 şehrinde düzenlenecek sergide yer alan fotoğrafların Türkiye’nin tarihi, doğal ve kültürel güzelliklerini farklı bir bakış açısından yansıtması nedeniyle sergiye böyle bir isim verildiğini belirtti. Ashizawa, “Bu sergiler aracılığıyla Türkiye’nin Japonya’daki destinasyon imajını güçlendirerek sergiyi ziyaret eden Japon misafirlerde Türkiye’nin bu güzelliklerini yerinde görme arzusu uyandırmayı amaçlıyoruz” ifadelerini kullandı. Ashizawa, serginin 11 Nisan 2023 tarihine kadar ziyaret edilebileceğini belirtti.

“Türkiye’nin kültürel çeşitliliğini hissetme şansı buldum”

Sergiyi ziyaret eden Hisashi Tsuruta. eserleri oldukça beğendiğini söyledi. Tsuruta, “Bu sergi aracılığıyla Türkiye’nin güzelliklerini ve kültürel çeşitliliğini daha derinden hissettim. Türkiye’de Japonlar tarafından en çok bilinen Kapadokya gibi tarihi ve doğal güzellikler dışında birçok bilinmeyen güzellik olduğunu fark ettim” diye konuştu.

Akira Nagashima ise, “Sergilenen eserler gerçekten de şahane. Japonlar arasında popüler olmayan Türkiye’deki farklı güzellikleri de bu sergi sayesinde tanıdık. Bu sergi, Suriye ve Yunanistan gibi ülkelerin tam ortasında yer alan Türkiye’nin ne kadar zengin bir kültüre sahip olduğunu yansıtıyor” dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.