Hava Durumu

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic: “Kosova ile yasal olarak bağlayıcı herhangi bir uluslararası belgeyi imzalamak istemiyorum”

SIRBİSTAN CUMHURBAŞKANI VUCİC: “KOSOVA İLE YASAL OLARAK BAĞLAYICI HERHANGİ BİR ULUSLARARASI BELGEYİ İMZALAMAK İSTEMİYO

Haber Giriş Tarihi: 19.03.2023 21:26
Haber Güncellenme Tarihi: 19.03.2023 21:26
Kaynak: Haber Merkezi
https://kapadokyamedya.com.tr/
Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic: “Kosova ile yasal olarak bağlayıcı herhangi bir uluslararası belgeyi imzalamak istemiyorum”

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Kosova ile ikili ilişkileri normalleştirmek istediklerini fakat Sırbistan’ın Kosova’yı tanımadığı için uluslararası hukuki bağlayıcılığı olan hiçbir belgeye imza atmak istemediğini söyledi.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Kosova Başbakanı Albin Kurti ile dün üzerinde uzlaştıkları “Fransız-Alman Planı” olarak bilinen 11 maddelik anlaşmanın uygulanmasına ilişkin olarak hazırlanan anlaşma eki ile ilgili açıklamalarda bulundu. Kosova ile ikili ilişkileri normalleştirmek istediklerini fakat Sırbistan’ın Kosova’yı tanımadığı için uluslararası hukuki bağlayıcılığı olan hiçbir belgeye imza atmak istemediğini söyleyen Vucic, “Sırbistan Kosova’nın bağımsızlığını tanımadığı için Kosova ile yasal olarak bağlayıcı herhangi bir uluslararası belgeyi imzalamak istemiyorum” dedi. Kosova ile sözlü anlaşma yapıldığını belirten Vucic, “Sırbistan, Kosova ile normal ilişkilere sahip olmak istiyor. Seyahat etmek, iş yapmak istiyoruz. 100 metrelik duvarlar altında izole edilmiş bir halde yaşayamazsınız” diye konuştu.

Sırbistan’ın Kosova’yı tanımaya mecbur edilemeyeceğini söyleyen Vucic, ülkesinin Kosova’nın BM üyeliğine ilişkin herhangi bir anlaşma şartını da uygulamayacağını ifade etti. Uygulama eki metninin 12 defa değiştirildiğini ve daha iyi bir anlaşma için mücadele ettiğini söyleyen Vucic, kendileri için önemli olanın Sırbistan’ın AB’ye üyelik yolunda kalması olduğunu açıkladı. Sırbistan Cumhurbaşkanı, Kosova’da Sırp Belediyeler Birliğinin kurulması için de anlaşma sağlandığını vurgulayarak bu şekilde Kosovalı Sırpların faaliyetleri için kurumsal bir çerçeve kazanmış olacaklarını belirtti.

“Bu Kosova ve Sırbistan’ın birbirini fiilen tanımış olması manasına geliyor”

Dün yapılan toplantıların ardından konuşan Kosova Başbakan Kurti ise, “Sırbistan henüz anlaşmayı imzalamamış olması nedeniyle, bu Kosova ve Sırbistan’ın birbirini fiilen tanımış olması manasına geliyor” ifadelerini kullanmıştı. Kurti, “Ohri’ye daha önce uzlaştığımız üzere anlaşmanın uygulama ekini imzalamaya geldik. Fakat karşı taraf, daha önce de olduğu gibi, anlaşmayı ekiyle birlikte imzalamayı reddetti” demişti.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.