Hava Durumu

Rusya: “Dron iddiası, Batı’nın Viyana görüşmelerini durdurmak için uydurduğu bahane”

RUSYA’NIN BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (BM) VİYANA OFİSİ NEZDİNDE DAİMİ TEMSİLCİSİ MİKHAİL ULYANOV, BATI’NIN UKRAYNA SAVAŞINDA KULLANILMAK ÜZERE İRAN’IN İNSANSIZ HAVA ARAÇLARINI RUSYA’YA GÖNDERDİĞİ İDDİASIYLA İLGİLİ, “DRON İDDİASI, BATI’NIN VİYANA GÖRÜŞMELERİNİ DURDURMAK İÇİN UYDURDUĞU BECERİKSİZCE BİR BAHANESİ&#82

Haber Giriş Tarihi: 07.01.2023 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 07.01.2023 00:00
Kaynak: Haber Merkezi
https://kapadokyamedya.com.tr/
Rusya: “Dron iddiası, Batı’nın Viyana görüşmelerini durdurmak için uydurduğu bahane”

Rusya’nın Birleşmiş Milletler (BM) Viyana Ofisi Nezdinde Daimi Temsilcisi Mikhail Ulyanov, Batı’nın Ukrayna savaşında kullanılmak üzere İran’ın insansız hava araçlarını Rusya’ya gönderdiği iddiasıyla ilgili, “Dron iddiası, Batı’nın Viyana görüşmelerini durdurmak için uydurduğu beceriksizce bir bahanesi” dedi.

Rusya’nın BM Viyana Ofisi Nezdinde Daimi Temsilcisi Mikhail Ulyanov, Rusya’nın İran ile Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) arasında yakında Tahran’da yapılması planlanan müzakereleri desteklediğini bildirdi. Ulyanov sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Önümüzdeki günlerde Tahran’da yapılması planlanan IAEA ve İran müzakerelerini memnuniyetle karşılıyoruz. İstişareler sırasında hiç kimse büyük bir gelişme beklememeli. İddia edilen insansız hava aracı tedariki Viyana görüşmelerini durdurmak için Batı’nın uydurduğu beceriksiz bir bahane” dedi.

Nükleer anlaşmaya dönüş müzakereleri

BM Güvenlik Konseyinin 5 daimi üyesi (İngiltere, ABD, Çin, Fransa, Rusya) ve Almanya ile İran arasında 2015 yılında “Kapsamlı Ortak Eylem Planı” adı verilen ve İran nükleer faaliyetlerinin denetlenmesini içeren anlaşma imzalanmıştı. Eski ABD Başkanı Donald Trump 2018 yılında tek taraflı olarak anlaşmadan çekilmiş, İran yönetimi de nükleer faaliyetlerini anlaşma öncesine döndürmüştü. Bunun üzerine ABD yönetimi, İran’ı ağır ekonomik yaptırımlarla hedef almıştı. Nükleer anlaşmaya dönüş için Avusturya’nın başkenti Viyana’da Nisan 2021’de İran, Fransa, Rusya, Çin, İngiltere ve Almanya arasında müzakerelere başlanmıştı. ABD Başkanı Joe Biden’ın Kasım 2021’de göreve başlamasıyla ABD’nin de anlaşmaya dönmesi için görüşmeler yürütülüyordu, ancak müzakereler geçtiğimiz mart ayında farklı nedenlerle durdurulmuştu.

AB ile İran arasında JCPOA’nın yeniden canlandırılması hakkındaki görüşmeler, geçtiğimiz ağustos ayından bu yana ABD heyeti doğrudan katılmasa da Avusturya’nın başkenti Viyana’da devam ediyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.