Hava Durumu

NATO’dan Sırbistan’ın Kosova’ya asker ve polis gönderme talebine ret

SIRBİSTAN CUMHURBAŞKANI ALEKSANDAR VUCİC, NATO’NUN KOSOVA BARIŞ GÜCÜ’NÜN (KFOR) SIRBİSTAN’IN, KOSOVA’YA ASKER VE POLİS GÖNDERME TALEBİNİ REDDETTİĞİNİ

Haber Giriş Tarihi: 08.01.2023 19:41
Haber Güncellenme Tarihi: 08.01.2023 19:41
Kaynak: Haber Merkezi
https://kapadokyamedya.com.tr/
NATO’dan Sırbistan’ın Kosova’ya asker ve polis gönderme talebine ret

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, NATO’nun Kosova Barış Gücü’nün (KFOR) Sırbistan’ın, Kosova’ya asker ve polis gönderme talebini reddettiğini açıkladı.

NATO’nun Kosova Barış Gücü’ne (KFOR), Sırbistan’ın Kosova ile yaşanan gerilimin ortasında Kosova’nın kuzeyine asker ve polis konuşlandırılmasına yönelik talebine cevap verdi. Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic yaptığı açıklamada, KFOR’un Sırbistan’ın Kosova’ya asker gönderme talebi reddettiğini ve cevabın kendilerine “tesadüfen” manalı bir tarihte, Ortodoks Hristiyanların Noel arifesini kutladıkları tarihte ulaştırıldığını söyledi. Vucic, “Hepimiz cevabın ne olacağını biliyor ve bekliyorduk, bunu zaten daha önce de söylemiştim. Elbette, Sırbistan Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetlerinin Kosova topraklarına dönmesine gerek olmadığı yönünde cevap verdiler” dedi.

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin 1244 sayılı kararının KFOR’a Sırbistan’ı reddetme hakkı tanımadığını savunan Vucic, “Bize Noel arifesinde olumlu bir cevap ulaştırsalardı, o zaman bunun bir manası olurdu. Fakat Noel öncesinde olumsuz cevap geldiğinde bunun tesadüfen olmadığını anlayabiliyorsunuz” dedi.

Kosova, Sırbistan’ın talebine sert tepki göstermişti

Sırbistan, Kosova’nın kuzeyinde etnik Sırpların hayatlarının güvende olmadığı iddiasıyla ülkenin kuzeyine bin kişilik asker ve polis gücü göndermek amacıyla KFOR’a resmi müracaatta bulunmuştu. Sırbistan’ın talebi Kosova’nın sert tepkisine neden olmuş, Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, Sırbistan ordusunun Kosova’ya bir daha asla ayak basamayacağını söylemişti.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.