Hava Durumu

Kuzey Akım Boru hatlarına Ukrayna yanlısı bir grubun sabotaj düzenlediği iddiası

ABD MERKEZLİ NEW YORK TİMES GAZETESİ, ABD’Lİ YETKİLİLER TARAFINDAN İNCELENEN YENİ İSTİHBARATA DAYANDIRDIĞI HABERİNDE, GEÇTİĞİMİZ SENE RUS GAZINI AVRUPA’YA TAŞIYAN KUZEY AKIM BORU HATLARINA YÖNELİK SABOTAJLARIN MUHTEMELEN UKRAYNA YANLISI BİR GRUP TARAFINDAN DÜZENLENDİĞİNİN ÖNE SÜRÜLDÜĞÜNÜ İF

Haber Giriş Tarihi: 07.03.2023 20:47
Haber Güncellenme Tarihi: 07.03.2023 20:47
Kaynak: Haber Merkezi
https://kapadokyamedya.com.tr/
Kuzey Akım Boru hatlarına Ukrayna yanlısı bir grubun sabotaj düzenlediği iddiası

ABD merkezli New York Times gazetesi, ABD’li yetkililer tarafından incelenen yeni istihbarata dayandırdığı haberinde, geçtiğimiz sene Rus gazını Avrupa’ya taşıyan Kuzey Akım Boru hatlarına yönelik sabotajların muhtemelen Ukrayna yanlısı bir grup tarafından düzenlendiğinin öne sürüldüğünü ifade etti.

Rus gazını Avrupa’ya taşıyan Kuzey Akım Boru hatlarına yönelik sabotajlar ile ilgili ortaya yeni iddia atıldı. ABD merkezli New York Times gazetesi, ABD’li yetkililer tarafından incelenen yeni istihbaratta geçtiğimiz sene Rus gazını Avrupa’ya taşıyan Kuzey Akım Boru hatlarına yönelik sabotajların muhtemelen Ukrayna yanlısı bir grup tarafından düzenlendiğinin öne sürüldüğünü ifade etti. Haberde, ABD’li yetkililerin Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy veya üst düzey yardımcılarının sabotaja karıştığına veya faillerin herhangi bir Ukrayna hükümet yetkilisinin talimatıyla hareket ettiğine dair hiçbir kanıt olmadığını belirttiği ifade edildi.

ABD’li yetkililerin failler ve bağlantılar hakkında bilmedikleri çok şey olduğunu ifade ettikleri aktarılan haberde, yeni toplanan istihbaratın grubun Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e muhalif olduklarını gösterdiği ancak grubun üyelerini ve operasyonu kimin yönettiğinin veya finansman sağladığının bilinmediği aktarıldı.

ABD yetkililerin istihbaratın niteliğini, nasıl elde edildiğini veya içerdiği kanıtların gücüne ilişkin herhangi bir ayrıntıyı açıklamayı reddettiği ifade edilen haberde, yetkililerin operasyonun Ukrayna hükümeti veya onun güvenlik servisleriyle bağlantılı bir vekil güç tarafından kayıt dışı yürütülmüş olabileceği ihtimalini açık bıraktığı fakat konuda kesin sonuçların olmadığını söyledikleri aktarıldı.

ABD’li yetkililerin saldırıda Rus hükümetinin parmağı olduğuna dair herhangi bir kanıt bulamadıklarını söyledikleri aktarılan haberde, yetkililerin sabotajcıların büyük ihtimalle Ukrayna veya Rusya uyruklu ya da ikisinin bir kombinasyonu olduğuna inandıkları ve olaya hiçbir ABD veya İngiltere vatandaşının karışmadığını belirttikleri ifade edildi.

ABD’li yetkililerin patlayıcıların büyük ihtimalle askeri veya istihbarat servisleri için çalışıyormuş gibi görünmeyen deneyimli dalgıçların yardımıyla yerleştirildiğini söyledikleri aktarılan haberde, yetkililerin faillerin geçmişte hükümet tarafından eğitim almış olmalarının mümkün olduğunu ifade ettikleri belirtildi.

Kuzey Akım Botu hatlarına saldırı

Kuzey Akım 1 ve Kuzey Akım 2 boru hatlarında 26 Eylül’de patlamalar sonucu 4 noktada gaz sızıntısı meydana gelmişti. Almanya, Danimarka ve İsveç olayla ilgili ayrı soruşturmalar başlatmıştı. İsveç olayın sabotaj olduğuna açıklamıştı. Sabotajı kimin ve kimlerin düzenlediği hala bilinmiyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.