Hava Durumu

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Kenani: “AB ve İngiltere’nin yaptırımlarına karşılık vereceğiz”

İRAN DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI SÖZCÜSÜ NASIR KENANİ, AVRUPA BİRLİĞİ (AB) VE İNGİLTERE’NİN İRAN’A UYGULADIĞI YAPTIRIMLARA KARŞILIK VERECEKLERİNİ SÖYLEYEREK, “YAPTIRIMLARIN, İRAN MİLLETİNİN DIŞ MÜDAHALE VE KOMPLOLARLA BAŞA ÇIKMA KARARLILIĞINI ETKİLEMEYECEĞİNİ ÇOK İYİ BİLİYORLAR&#82

Haber Giriş Tarihi: 24.01.2023 10:50
Haber Güncellenme Tarihi: 24.01.2023 10:50
Kaynak: Haber Merkezi
https://kapadokyamedya.com.tr/
İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Kenani: “AB ve İngiltere’nin yaptırımlarına karşılık vereceğiz”

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani, Avrupa Birliği (AB) ve İngiltere’nin İran’a uyguladığı yaptırımlara karşılık vereceklerini söyleyerek, “Yaptırımların, İran milletinin dış müdahale ve komplolarla başa çıkma kararlılığını etkilemeyeceğini çok iyi biliyorlar” dedi.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani, Avrupa Birliği (AB) ve İngiltere’nin İranlı kişi ve kurumlara uyguladığı yaptırımlara ilişkin konuştu. Kenani, yaptırımlara İran tarafından da karşı yaptırım uygulanacağını söyleyerek, “AB ve İngiliz rejiminin bu eylemi, İran gerçeklerini doğru bir şekilde anlama konusundaki zihinsel yetersizliklerinin yanı sıra İran İslam Cumhuriyeti’nin otoritesine ilişkin kafa karışıklıklarının bir işaretidir” ifadelerini kullandı.

Kenani, uygulanan yaptırımların İran’da son dönemdeki başarısızlıklarına karşı duydukları çaresizlik, hayal kırıklığı ve öfkenin bir işareti olduğunu söyleyerek, “Avrupa ve İngiltere’nin İslam Konseyi’nin bazı üyelerine, İran’ın adli, askeri, kolluk kuvvetleri ve kültürel yetkililerine yönelik son yaptırım tedbirleri, son dönemdeki başarısızlıklarına karşı duydukları çaresizlik, hayal kırıklığı ve öfkenin bir işareti. Yaptırımların İran milletinin dış müdahale ve komplolarla başa çıkma kararlılığını etkilemeyeceğini elbette çok iyi biliyorlar. İran İslam Cumhuriyeti, bu tür başarısız politikalara karşılık verme hakkını saklı tutuyor ve yakında AB ve İngiltere’de insan hakları ihlalcilerine ve terörü destekleyenlere karşı yeni yaptırımların listesini açıklayacak” dedi.

AB, dün İranlı 18 kişi ve 19 kuruluşu yaptırım listesine dahil ettiğini duyurmuş, İngiltere Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada da, yaptırım listesine çok sayıda İranlı kişi ve kuruluşun eklendiği açıklanmıştı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.