Hava Durumu

G7 Dışişleri Bakanları Almanya’da bir araya geldi

ALMANYA DIŞİŞLERİ BAKANI ANNALENA BAERBOCK, “UKRAYNA’YA SALDIRAN RUSYA, ULUSLARARASI HUKUKU İHLAL EDEREK KÜRESEL BİR KRİZE NEDEN OLDU. RUSYA’NIN SAVAŞI, ULUSLARARASI İŞ BİRLİĞİNE, ULUSLARARASI DÜZENE KARŞI BİR SAVAŞTIR. SAVAŞ NEDENİYLE ODESSA’DA 25 MİLYON TON TAHIL BEKLETİLİRKEN, AFRİKA VE ORTA DOĞU ÜLKELERİNDEKİ MİLYONLARCA İNSAN GELECEK YARDIMLARI BEKLEMEKTEDİR. RUSYA DEVLET BAŞKANI PUTİN BU SAVAŞLA DÜNYAYI BÖLMEYİ HEDEFLİYOR. BİZ G7 ÜLKELERİ OLARAK BUNA KARŞI ÇIKIYOR VE SAVAŞI KINAYAN 141 ÜLKENİN YÜZÜSTÜ BIRAKILMAMALARINI SAĞLAMAK İSTİYORUZ” İFADELERİNİ KULLANARAK, UKRAYNA’YI DESTEKLEMEYE DEVAM EDECEKLERİNİ

Haber Giriş Tarihi: 12.05.2022 23:59
Haber Güncellenme Tarihi: 12.05.2022 23:59
Kaynak: Haber Merkezi
https://kapadokyamedya.com.tr/
G7 Dışişleri Bakanları Almanya’da bir araya geldi

G7 Dışişleri Bakanları, Almanya’nın Schleswig Holstein eyaletinde sıkı güvenlik önlemleri altında bir araya geldi. Toplantının ana gündem maddesinin Rusya-Ukrayna savaşı olduğu belirtildi.

Almanya’nın dönem başkanı olduğu G7’nin Dışişleri Bakanları, Almanya’nın Schleswig Holstein eyaletinde yer alan Wangels’deki Weissenhaus Hotel’de sıkı güvenlik önlemleri altında bir araya geldi. Almanya, ABD, İngiltere, Kanada, Fransa, İtalya ve Japonya’dan oluşan G7 ülkelerinin dışişleri bakanlarının katıldığı toplantının ana gündem maddesinin ise Rusya-Ukrayna savaşı ve Ukrayna’ya yapılacak yardımlar olduğu belirtildi.

“Rusya Devlet Başkanı Putin bu savaşla dünyayı bölmeyi hedefliyor”

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, “Ukrayna’ya saldıran Rusya, uluslararası hukuku ihlal ederek küresel bir krize neden oldu. Rusya’nın savaşı, uluslararası iş birliğine, uluslararası düzene karşı bir savaştır. Savaş nedeniyle Odessa’da 25 milyon ton tahıl bekletilirken, Afrika ve Orta Doğu ülkelerindeki milyonlarca insan gelecek yardımları beklemektedir. Rusya Devlet Başkanı Putin bu savaşla dünyayı bölmeyi hedefliyor. Biz G7 ülkeleri olarak buna karşı çıkıyor ve savaşı kınayan 141 ülkenin yüzüstü bırakılmamalarını sağlamak istiyoruz” ifadelerini kullanarak, Ukrayna’yı desteklemeye devam edeceklerini vurguladı.

G7 Dışişleri Bakanları Toplantısı’na Ukrayna ve Moldova Dışişleri Bakanları ve G20 dönem başkanlığını yürüten Endonezya Dışişleri Bakanı Retno Marsudi da videokonferans yöntemiyle katılacak. 14 Mayıs’a kadar devam edecek olan toplantıda Afganistan, Covid-19’la mücadele ve Orta Doğu’daki gelişmeler de ele alınacak.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.